Tersiyer kırıcıTersiyer üçüncül demektir. Tersiyer kırıcı ise üçüncü aşamada devreye giren makinedir. Primer kırıcı birinci makinedir ikinci makine ise seconder kırıcıdır. Primer zaten birinci ve seconder de ikinci demektir. Bu nedenle makineler bu şekilde sıralanmıştır.

Makineler kum makinesi olarak da adlandırılır. Dere malzemesi, mademler ve kalkerleri inceltmek amacıyla kullanılan kırıcılar sayesinde malzemeni boyutu küçülür. Bu yüzden kum makinesi olarak isim verilmiştir. Anlaşılacağı gibi bu iki makine de aynı makinedir sadece iki değişik şekilde hitaben kullanılır. Tersiyer kelimesinin ters anlamından geldiği düşünülmektedir. Bu tamamen yanlış bir olgudur. Kum makinesi ters ve düz dönerek kırma işlemini yaptığı için böyle bir isim verildiği düşünülmüştür ancak bu kavram yanlıştır. Tertiary İngilizcede üçüncül demektir. Aynı zamanda bu başka dillerde tertiaire ve tertius olarak geçer. Türkçede ise tersiyer olarak isimlendirilmiştir. Yani asıl anlamı makinenin sırasını belirtir özelliğini değil.

Tersiyer kırıcı ince üretimde kullanılan ve alternatifi olmayan kırıcılardır. Dragon Makina ise ülkemizde kırma sistemini ihtiyaçlarını Dragon 45 modeli ile karşılamaktadır.

Dragon Makina